Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/favore/domains/wakacjewzaciszu.pl/public_html/frog/Framework.php on line 899
Polak – pielgrzym?
Taniewakacje-online.pl > Artykuły > Polak – pielgrzym?

Planujesz wybrać się w podróż poślubną i nie wiesz, dokąd? Twoje dziecko domaga się, abyś wysłał je w tym roku na kolonię czy obóz? A może chcesz spędzić urlop nad polskim morzem i nie wiesz, którą ofertę wybrać? Wystarczy, że dodasz zlecenie, a profesjonalni i sprawdzeni usługodawcy sami zapełnią Twoją skrzynkę mailową swymi ogłoszeniami!

Polak – pielgrzym?

Polskie społeczeństwo ulega powolnym, aczkolwiek nieustannym i nieodwracalnym procesom laicyzacji i prywatyzacji religii. Świadczy o tym coraz mniejsza frekwencja w kościołach, spadek zaufania do Kościoła jako instytucji. Coraz to powszechniejsze jest zjawisko polegające na tym, iż przeciętny Polak wstydzi się przyznać, że jest osoba wierzącą. Bycie wieżącym jest bowiem, mówiąc kolokwialnie, niepopularne. Występuje też jednak w polskim społeczeństwie równoległy proces wzmacniania postaw "prokościelnych" wśród osób, które regularnie uczestniczą w praktykach religijnych. Wśród takich postaw na uwagę zasługuje z pewnością popularna forma kultu, jaką jest pielgrzymka.

Dla niezainteresowanego tematem obywatela pielgrzymka kojarzy się tylko i wyłącznie z blokującą drogi rzeszą zdewociałych, posępnych, starszych ludzi. Gdy jednak zagłębimy się w temat, to okaże się, iż w pielgrzymkach masowo uczestniczą również ludzie młodzi, którzy podczas tychże marszów do miejsc świętych pokazują, że kult religijny może wiązać się z dobrą zabawą, tańcami śpiewami. Niewątpliwie ważnym elementem dla pielgrzyma jest grupowa solidarność, w trakcie tego religijnego korowodu wytwarzana. Solidarności tejże sprzyjają wspólne symbole, takie, jak np. chusty pielgrzymkowe, breloki czy smycze do kluczy.

Warto jednak pamiętać, że pielgrzymka to nie tylko grupa ludzi, radośnie podąrzajaca do miejsca świętego. To jest tak naprawde efekt końcowy. Pielgrzymka do Rzymu, Fatimy, Lourdes, czy chociażby "tylko" pielgrzymka do świętych miejsc w Polsce, takich, jak Częstochowa, Licheń czy Łagiewniki, wymaga wielu przygotowań i pochłania olbrzymie koszta. Trzeba bowiem pamiętać, organizując tego typu przedsięwzięcie, że ludzie w nim uczestniczący wymagają opieki. Dlatego nie można zaniedbać spraw związanych z pierwszą pomocą. Ponadto, gry jest to pielgrzymka zagraniczna, najprawdopodobniej przybiera ona postać podróży autokarowej. Wymaga to wcześniejszego zadbania o wynajem autokarów, organizację noclegów oraz posiłków. Przewozy autokarowe i wszystkie inne to sprawy, na które warto zwrócić uwage, gdy chce się wydać opinię na temat pielgrzymów.

Jakby nie było, Polacy, będąc społeczeństwem laicyzującym się, lubią podróże i wielu z nich traktuje pielgrzymkę jako swego rodzaju życiową przygodę. Nic więc nie wskazuje na to, aby, pomimo upadającego autorytetu Kościoła Katolickiego, ta forma kultu w najbliższym czasie upadła.