Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/favore/domains/wakacjewzaciszu.pl/public_html/frog/Framework.php on line 899
Morze – Bałtyk czy inne?
Taniewakacje-online.pl > Artykuły > Morze – Bałtyk czy inne?

Planujesz wybrać się w podróż poślubną i nie wiesz, dokąd? Twoje dziecko domaga się, abyś wysłał je w tym roku na kolonię czy obóz? A może chcesz spędzić urlop nad polskim morzem i nie wiesz, którą ofertę wybrać? Wystarczy, że dodasz zlecenie, a profesjonalni i sprawdzeni usługodawcy sami zapełnią Twoją skrzynkę mailową swymi ogłoszeniami!

Morze – Bałtyk czy inne?

Od wielu lat trwa w polskiej opinii społecznej żywiołowa debata na temat wyższości Bałtyku nad morzami zagranicznymi tudzież wyższości tych drugich nad naszym rodzimym morzem. Podobno za kilka tysięcy lat nie będzie nad czym debatować, gdyż Morze Bałtyckie ma stać się zbiornikiem słodkowodnym i zakwalifikowane bedzie wtedy jako jezioro. To z kolei wywoła rozważania na temat tego, czy Bałtyk jako jezioro jest bardziej atrakcyjny od innych zbiorników słodkowodnych. Póki co jednak Bałtyk jest morzem. Pytanie pozostaje – bardziej czy mniej atrakcyjnym od innych mórz?

Turystyka nad Bałtykiem kwitnie i nic nie wskazuje na to, aby miało ulec to zmianie. Od czerwca do września możemy rozkoszować się nim, pływając czy uprawiając inne ciekawe czynności, jak chociażby nurkowanie. Całe wybrzeże, od Świnoujścia po Gdańsk, pokryte jest siecią pensjonatów. W niemalże każdej nadmorskiej miejscowości można wynająć domek, pokój w hotelu czy pokój gościnny. Tereny nadmorskie (za pośrednictwem biur podróży) oferują także na przykład zabytki, jak zamek w Trzęsaczu, czy obszary bardzo ciekawe od strony przyrodniczej, jak chociażby Woliński Park Narodowy. Chcąc wybrać się za tem na wakacje nad Bałtyk, możemy spodziewać się, iż nie będziemy się nudzić.

Są jednak osoby, które polskiego morza nie lubią. Wolą wyjechać gdzieś, gdzie jest cieplej. No cóż, Bałtyk rzeczywiście do najcieplejszych zbiorników wodnych nie należy. Trudno się jednak temu dziwić, zważywszy na fakt, iż położony jest w klimacie chłodniejszym, aniżeli Morze Śródziemne czy Karaiby. Jednak mówienie, że jest nasze polskie morze mniej atrakcyjne od innych, jest z pewnością krzywdzące. Zresztą, Polacy jeżdzą do innych państw, obcokrajowcy przyjeżdżają do kraju nad Wisłą. W wielu nadmorskich kurortach (i nie tylko nadmorskich, tak na marginesie) można spotkać osoby mówiące po niemiecku czy japońsku.

Co można na tej podstawie wywnioskować? Chociażby fakt, iż to, czy Bałtyk jest atrakcyjniejszym morzem, czy też mniej kuszącym od mórz zagranicznych, jest w dużej mierze kwestią gustu. Pojechać chociażby na plaże Malagi warto, ale nie ujrzeć rodzimego morza, jak zimne i brudne by ono nie było, to niewątpliwie powód do wstydu.