Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/favore/domains/wakacjewzaciszu.pl/public_html/frog/Framework.php on line 899
Czy to zabawa dla bogatych
Taniewakacje-online.pl > Artykuły > Czy to zabawa dla bogatych

Planujesz wybrać się w podróż poślubną i nie wiesz, dokąd? Twoje dziecko domaga się, abyś wysłał je w tym roku na kolonię czy obóz? A może chcesz spędzić urlop nad polskim morzem i nie wiesz, którą ofertę wybrać? Wystarczy, że dodasz zlecenie, a profesjonalni i sprawdzeni usługodawcy sami zapełnią Twoją skrzynkę mailową swymi ogłoszeniami!

Zagraniczne wakacje – zabawa dla bogatych czy dobro powszechne?

Żyjemy w czasach, gdy wyjazd za granicę nie stanowi, z logistycznego punktu widzenia, żadnego problemu. Po niemalże całym Starym Kontynencie możemy poruszać się "na dowód", do wielu krajów wjedziemy tudzież wlecimy "na paszport". Jesteśmy z roku na rok zalewani coraz większą ilością ofert proponowanych przez biura podróży, które to biura "wiedzą', gdzie chcemy spędzić wakacje. W czasach postępującej globalizacji wciąż jednak spotkać możemy wiele osób, które za granicą z różnych powodów nigdy nie były. Jedną z przyczyn jest z pewnością brak środków materialnych na taki wyjazd. Otwarte zatem pozostaje pytanie, czy wakacje za granicą są już w Polsce dobrem powszechnym, czy też zabawą, na którą pozwolić mogą sobie tylko najbogatsi.

Myślę, że na to pytanie nie da się odpowiedzieć, jeśli nie weźmiemy pod uwagę pewnej kwestii ontologicznej. Mianowicie – czym są wakacje? Czy za pobyt na wakacjach można uznać jedno-, dwudniowy wypad za miasto, czy też, aby móc mówić, że pojechało się gdzieś na wakacje, trzeba tam spędzić minimum tydzień czy dziesięć dni? Wydaje się, że każdy rozumie je na swój sposób.

Kwestia rozumienia wakacji ma zasadnicze znaczenie. Dla wielu osób bowiem właśnie dopiero kilku- czy kilkunastodniowy wyjazd uznany może być za wakacje. Jeżeli tak będziemy rozumować, to dojdziemy do wniosku, że wakacje za granicą dobrem dostępnym dla wszystkich Polaków nie są. Pomimo niezliczonej ilości ofert z tanimi hotelami, motelami czy apartamentami, wciąż wielu mieszkańców kraju nad Wisłą na wczasy za granicą nie może sobie pozwolić.

Co jednak, gdy dla kogoś, aby móc mówić o wyjeździe na wakacje, wystarczy jedno- czy dwudniowa wyprawa? W takiej sytuacji wakacje za granicą są niewątpliwie dobrem powszechnym. Wyjazd do Pragi może bowiem, w czasach UE i Schengen, dla mieszkańca Jeleniej Góry czy Świdnicy, kosztować mniej, aniżeli zwiedzenie Warszawy. Również wyjazd na parę dni do takiego kraju, jak Włochy czy Hiszpania, dla większości Polaków nie stanowiłby dziś problemu.

Podsumowując, odpowiedź na to, jak bardzo dostępne społecznie są wakacje za granicą, zależy od tego, jak rozumiemy samo pojęcie wakacji. Coraz wiecej Polaków za granicę jeździ, ale też duża grupa osób pozwolić sobie jeszcze na taki luksus nie może. Wycieczki krajowe pozostają dla nich jedynym rozwiązaniem.